עצמאי או חברה?

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
Share on linkedin

התלבטות להיות עצמאי או חברה

עצמאים רבים שואלים את עצמם האם מומלץ להם להתאגד כחברה.

ישנם מס' שיקולים שכדאי לקחת בחשבון, להן מס' שיקולים:

חסכון במס הכנסה –

כשכיר בעל שליטה אתה יכול להחליט למשוך משכורת עפ"י החלטתך. את יתרת הרווחים מהחברה אתה יכול למשוך כדיבידנד ולשלם עליו מס של 24% כך שאחרי שהחברה שילמה את מס החברות אתה מושך את הכסף עם שיעור מס מצטבר של 43%.

פיצויים של בעל שליטה –

בעל שליטה הוא שכיר בחרה שבבעלותו וכשכיר יש לו את כל הזכויות של עובד שכיר לרבות הזכות לקבל פיצויים במועד פרישתו. קיים פטור ממס על פיצויים לפי החישוב של שכר אחרון כפול הוותק ומוגבל בתקרה של 10,520 ₪ לשנת עבודה כך שהוא יוכל להנות מהפטור .

עצמאי אינו יכול להעסיק את עצמו כשכיר בעסקו וכן אינו זכאי לפיצויים כלשהם במועד סיום עבודתו.

תדמית העסק –

אין ספק שערכה של חברה נתפס כגבוה יותר מאשר עסק הרשום כעסק עצמאי וזאת לאור העובדה כי קיימת חובת ניהול ספרים שאפרט בהמשך אשר מקנה ערך מוסף ליתרות בספרי העסק.

הוראות ניהול ספרים ועלויות ניהול –

עצמאי חייב לנהל את ספריו על פי שיטת הנהלת חשבונות חד צידית הכוללת רישום של ההכנסות וההוצאות של העסק, הוא אינו חייב לנהל את הבנקים שלו, כ. אשראי וכו'.

חברה לעומת זאת חייבת בניהול ספרים עפ"י שיטת הנהלת החשבונות הכפולה אשר מצריכה את החברה לנהל גם את הבנק כ. אשראי, כרטיס בעל ענין וכו'.

יש לציין כי דוח של חברה חייב להיות חתום ע"י רואה חשבון (דו"ח מבוקר)

לאור האמור לעיל הרי שעלויות שוטפות של ניהול חברה גבוהות משמעותית מהעלויות של עסק עצמאי וכן קיימות עלויות גבוהות הכרוכות בהגשת דוח שנתי.

חסכון בביטוח לאומי-

קיימים בביטוח לאומי מדרגות עבור שכיר ומדרגות עבור עצמאי (מוגבל בתקרה של 73,422₪ לחודש נכון לשנת 2011) המדרגות של העצמאי גבוהות יותר משל השכיר בעל שליטה שיכול למשוך דיבידנד פטור מדמי ביטוח לאומי ובכך ע"י תכנון נכון ניתן לחסוך אלפי שקלים בשנה.

אחריות-

על אף כל הביטוחים אשר העסק מסוגל לקנות לעצמו למעמד החברה קיים יתרון ברור מאחר והחברה הינה יישות משפטית נפרדת , אשר במקרים שונים יכולה החברה להכריז על עצמה כפושטת רגל צעד שבו ימונה לחברה כונס נכסים אשר יצטרך לדאוג למכירת כל נכסי החברה ועם התמורה להחזיר לנושים את החובות של החברה כלפם.

עסק עצמאי לעומת זאת במקרה של פשיטת רגל חשוף לתביעות אישיות וישנה אפשרות לרדת לנכסיו האישיים (דירה, רכב, וכו')

קיזוז הפסדים –

עצמאי שיש לו הפסדים מעסק יכול לקזז את ההפסד מכל הכנסה שהיתה לו אותה שנה במידה ולא ניתן לקזז את ההפסד, ההפסד יועבר לשנים הבאות לצורך קיזוז.

חברה לעומת זאת תוכל לקזז הפסדים רק כאשר יהיו לה רווחים מפיעולויותיה. כך שאדם המחזיק במס' חברות לא יוכל ליהנות מקיזוז הפסד מחברה אחת מול רווח של אחרת.

ניכויים כעצמאי-

קיימת הטבה לעצמאים האפשרות להינות מניכוי (אשר תחשב כהוצאה ותפחית את החבות במס). עצמאי יכול להפריש לקה"ל (עד תקרה מסויימת) ולהינות מניכוי עבור חלק מההפקדה.(זאת מבלי לציין כי הרווחים מקה"ל פטורים מס הן לעצמאי והן לשכיר).
כמו כן עבור התשלומים לביטוח לאומי כעצמאי ניתן לקבל ניכוי של כ-52% מהחלק ששולם לא כולל מס בריאות.

לסיכום:

מומלץ בכל מקרה לפנות לייעוץ פרטני עם איש מקצוע לפני קבלת החלטות.

בכל מקרה ניראה כי כדאיות פעילות עסק במסגרת של חברה בע"מ מומלצת למי שהכנסתו החודשית גבוהה מ- 20,000 ₪ או במידה ולעסק קיימים סיכונים של תביעות כנגדו.

בהצלחה

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
Share on linkedin

פנו אלינו

חייגו 08-9173567

או מלאו פרטים ונחזור אליכם

באותו נושא

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן